خانه / سخنرانی، پیام ها و دیدارهای مردمی / آيت الله قمي در جمع دانشجويان: قائل به تنوع در مشارکت‌های اجتماعی هستیم

آيت الله قمي در جمع دانشجويان: قائل به تنوع در مشارکت‌های اجتماعی هستیم

آيت الله قمي در جمع دانشجويان ضمن استماع گزارشها و پرسش هاي مطرح شده از سوي آنها و ابراز خرسندي از موفقيت هاي كسب شده گفت: دغدغه جوانان امري مقدس است و اين موضوع كه جوانان دانشجو صرفا به فكر خود نيستند و به همنوعان خود توجه دارند مهم است.


وي ادامه داد:شهيد آويني زماني سوالي مطرح كرد مبني بر اينكه كانت و دكارت از آن غرب است و يا تمدن غرب برآمده از آنهاست؟ وي اينگونه پاسخ داد كه غرب از آن كانت و دكارت است.

آيت الله قمي تصريح كرد:اگر اين دو انديشمند غربي تفكرات خود را در زمان قرون وسطي عنوان مي كردند كسي توجهي نداشت بنابراين فكري در پس اين انديشمندان مطرح بوده است.

معاون ارتباطات بین الملل دفتر مقام معظم رهبري با تاكيد براينكه منطقه ما نيز در مواجهه با تفكرات ضد اسلامي است گفت: زماني تفكر طالبان مطرح بود پس از آن القاعده و اكنون نيز داعش. خيلي از مسايل اجتماعي و فرهنگي نيز نشات گرفته از تفكري است.

وي افزود:يكي از مسايلي كه نشات گرفته از تفكر است” توسعه و پيشرفت است.

به گفته اين عضو مجلس خبرگان رهبري؛ مشاركت در توسعه نقش مهمي دارد و زماني كه با نشاط جوانان و تجربه،دانش و فناوري همراه شود معجزه مي كند.

آيت الله قمي تاكيد كرد:بهترين نمود مشاركت در ايران انقلاب اسلامي ايران بود كه تفكر امام راحل در پس آن موجب همراهي ٣٦ ميليون ايراني شد.

معاون ارتباطات بین الملل دفتر مقام معظم رهبري افزود:امام خميني(ره) در انقلاب و پس از آن توجه ويژه اي به مشاركت جوانان داشتند تا جايي كه در زمان جنگ فرمانده سپاه ايران جواني ٢٥ ساله بود.

آيت الله قمي گفت: مقام معظم رهبري نيز تاكيد زيادي به حضور جوانان در عرصه هاي مختلف دارند.

وي با اشاره به اينكه كار فرهنگي بايد متكي به مشاركت جوانان باشد افزود:مشاركت همچون اكسيري است كه هيچ مشكلي تاب مقاومت مقابل آن ندارد.

آيت الله قمي با ارايه پيشنهاداتي براي جلب مشاركت دانشجويان در جامعه عنوان كرد:قبل از هر مشاركت ابتدا از درون خود بايد به باور انجام مشاركت برسيد و زمينه مشاركت ديگران در عرصه هاي مختلف جامعه را فراهم كنيد.

وي ادامه داد:در انجام مشاركت، هدف ساختن كار براي ديگران نيست بلكه بايد زمينه مشاركت ديگران را فراهم كرد.

معاون ارتباطات بین الملل دفتر مقام معظم رهبري تاكيد كرد:در مشاركت هاي اجتماعي بايد قائل به تنوع باشيم و نبايد فقط بر فرم خاصي از مشاركت تاكيد كرد.

وي با بيان اينكه عرصه بين المللي نيز زمينه خوبي براي جلب مشاركت فراهم مي كند، گفت:قراردادهاي خواهرخواندگي شهرداري تهران با ٢٨  شهر در تحقق چنين مشاركتهايي موثر است.

وي ادامه داد:پيشنهاد مي شود در اين عرصه براي هر قرارداد همكاري يك نهاد مشاركتي ايجاد شود.

آيت الله قمي به نامه رهبر معظم انقلاب براي جوانان اروپايي اشاره كرد و گفت:جمله” امروز تروريسم دغدغه مشترك ما و شما است” در اين نامه بسيار مورد استقبال جوانان اروپايي قرار گرفت.

آيت الله قمي بيان كرد: در عرصه فرهنگي نيز باور داريم كه فرهنگ ما مورد هجمه قرار دارد و خيلي از كشورها از نزول فرهنگ خود نگرانند.

وي ادامه داد:باور كنيم كه ناتوي فرهنگي وجود دارد به اين معنا كه مجموعه اي از امكانات نظامي،اقتصادي، امنيتي و دانشگاهي دست به دست هم داده اند تا زمينه تسلط ناجوانمردانه يك فرهنگ بر ساير فرهنگها را فراهم كنند.

آيت الله قمي در پايان تاكيد كرد: براي مقابله با ناتوي فرهنگي بايد بسيج شويم در غير اينصورت جنگ فردي با ناتوي فرهنگي به شكست مي انجامد.

درباره ی qomi

همچنین ببینید

آیت الله دکتر محسن قمی در نطق انتخاباتی خود که روز چهارشنبه از شبکه استانی تهران

آیت الله دکتر محسن قمی در نطق انتخاباتی خود از شبکه استانی تهران

آیت الله دکتر محسن قمی با بیان اینکه ترجمان عملی و عینی این دو مساله …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *