خانه / در رسانه ها / بانوان حوزوی برای خود رسالت ملی، منطقه ای و بین المللی قایل باشند

بانوان حوزوی برای خود رسالت ملی، منطقه ای و بین المللی قایل باشند

حجت الاسلام والمسلمین دکتر محسن قمی، معاون بین الملل دفتر مقام معظم رهبری و عضو خبرگان رهبری در همایش بانوان حوزوی استان تهران تصریح کرد: خداوند متعال همه انسان ها را برابر آفرید و هیچ عربی بر عجمی و هیچ زن و مردی بر دیگری برتری ندارد. آیات قرآن گاه زنانی را معرفی می کند که برای بشارت ولادت آنها از واژه «کوثر» تعبیر می شود و همین قرآن گاه برای بشارت تولد یک مرد از تعبیر «غلام» استفاده می کند.
وی افزود: آموزه های قرانی به ما می گوید که سه عامل باعث برتری گروهی بر گروهی دیگر می شود که نخستین عامل برتری، «علم و آگاهی» و عامل دوم «خودسازی» (إِنَّ أَکرَمَکُم عِندَاللّهِ أَتقَاکُم ) و سومین عامل برتری «تلاش برای ساختن جامعه» است(فَضَّلَ اللّهُ الْمُجَاهِدِينَ بِأَمْوَالِهِمْ وَأَنفُسِهِمْ عَلَى الْقَاعِدِينَ»

حجت الاسلام والمسلمین دکتر قمی با اشاره به همایش قریب دو هزار نفر از بانوان طلبه در مصلی تهران تصریح کرد: ما در اینجا گرد آمده ایم تا هر سه این معیارها را در درون خود نهادینه کنیم، آموزه های دینی ما درباره فضیلت علم بسیار سخن گفته اند. از جمله این آموزه ها این است که کسی که برای آموختن علم از خانه خارج می شود فرشتگان بال خود را در مسیر او می گسترانند یا اینکه نگاه به عالم دینی ثواب دارد.

بشریت معاصر از احساس پوچی رنج می برد/ تاسیس مطب ها معنوی در اروپا برای درمان این درد است

وی افزود: بر اساس این آموزه ها تصریح شده است که انسان حق بوسیدن دست کسی را ندارد و دست بوسی از کسی به منزله نادیده گرفتن کرامت انسانی است شما تنها حق دارید دست پدر و مادر، دست سادات و یا دست عالم را ببوسید، بنابراین دین ما ارزش فراوانی برای یک عالم قائل است اما در همین آموزه ها و در همین آیات الهی بدترین نکوهش ها نیز نسبت به عالمان شده است عالمانی که به علم خود عمل نمی کنند.

وی با اشاره به آیاتی از قران کریم گفت: قرآن در دو مورد انسان ها را به حیوان تشبیه می کند و هر دو مورد نیز مربوط به عالمانی است که به علم خود عمل نمی کنند. عالمی که به علمش عمل می کند افضل انسان ها و عالمی که به علمش عمل نمی کند پست ترین انسان هاست به همین جهت است که علمای ما همواره بر این نکته تاکید داشته اند که طلاب باید تهذیب نفس داشته باشند و قبل از ساختن دیگران به فکر خود سازی باشند.

عضو خبرگان رهبری در ادامه سخنان خود با اشاره به سخنی از مقام معظم رهبری گفت: این آیه از قرآن کریم را بسیار شنیده ایم که “الذین مکناهم فی الارض…” مقام معظم رهبری در رابطه با این آیه می فرمود برداشت اولیه من از این آیه این بود که وقتی مومن به قدرت می رسد باید سعی کند تا دیگران را نیز به نماز فرا بخواند اما بعدها دانستم که معنای آیه این است که کسانی که به قدرت می رسند باید بیشتر نمازخوان شوند بنابراین مسئله علم وقتی ارزشمند است که در کنار خودسازی قرار گیرد.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر قمی گفت: ما در جهانی زندگی می کنیم که بیش از گذشته احساس نیاز به اخلاق، دین و معنویت وجود دارد اگر در قرن گذشته افرادی دین را مسئله ای حاشیه ای در زندگی انسان می دانستند امروز این گرایش در جهان ایجاد شده است که دین باید در متن زندگی انسان قرار بگیرد. سازمان یونسکو در سال 2000 اعلام کرد که ما تاکنون معتقد بودیم تربیت شامل سه بعد جسمانی، عاطفی و عقلانی است اما امروز اعلام می کنیم که بعد دیگر تربیت، تربیت معنوی است. امروز در برخی از کشورهای اروپایی مانند آلمان رسما اجازه دایر کردن مطب به برخی از افراد داده می شود اما این افراد پزشک نیستند بلکه کشیش و یا فیلسوف هستند و به مطب های آنها اصطلاح خاص مطب معنوی گفته می شود. دلیل تاسیس این مطب های معنوی این است که بتوانند انسان ها را از احساس پوچی برهانند چرا که بشریت معاصر از احساس پوچی رنج می برد.

معاون بین الملل دفتر مقام معظم رهبری در ادامه سخنان خود خاطرنشان کرد: بشر امروز از تنهایی رنج می برد، با وجود اینکه در خانواده و در میان جمع است اما احساس تنهایی می کند انسان امروز از استرس، از احساس ناامنی، از احساس عدم سلامت و از اینکه نمی داند چرا زنده است، زنج می برد به همین جهت حتی در مراکز علمی و دانشگاهی از مباحث اخلاقی و اعتقادی استقبال می کنند برای اینکه همه امکانات و ظرفیت ها در اختیار مافیای قدرت و ثروت قرار نگیرند.

طلاب برای خود رسالت ملی، منطقه ای و بین المللی قایل باشند

حجت الاسلام والمسلمین دکتر قمی یادآور شد: ما علاوه بر علم و خودسازی وظیفه جامعه سازی را داریم بشر امروزی به سوی هر کسی که بتواند دردهای او را درمان کند دست نیاز دراز کرده است. امروز چرا نامه مقام معظم رهبری به جوانان اروپایی و آمریکایی در این کشورها با استقبال روبرو می شود چون ایشان دست روی همین نقاط درد گذاشته است یعنی موضوع زوال تمدن غرب حتی در غرب.

وی در ادامه سخنان خود به بانوان حوزوی توصیه کرد: برای خود رسالت جهانی قایل باشید ضمن اینکه درس خواندن را در درجه اول اهمیت قرار می دهید به مسایل خانوادگی نیز بی توجه نباشید نقش زنان در خانواده نقشی بسیار مهم است. از هم اکنون خود را برای رسالت های مهم در سطح ملی، منطقه ای و بین المللی آماده کنید.

عضو خبرگان رهبری در ادامه با اشاره به ضرورت یادگیری زبان های خارجی برای طلاب تصریح کرد: طلاب باید زبان عربی را مانند زبان مادری بیاموزند. زبان عربی را یاد بگیرید البته نه زبان علمی عربی بلکه عربی مکالمه ای برای اینکه بتوانید با مردم کوچه و بازار با این زبان صحبت کنید.  توصیه رهبری همواره این بوده است که در کنار همه این مسایل به بصیرت سیاسی خود بیفزایید. شرایط را خوب تحلیل کنید گاهی عدم درک صحیح از آنچه در اطراف ما می گذرد آسیب هایی به ما می رساند که سالهای سال باید برای جبران آن لحاظ کرد.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر قمی در پایان خاطرنشان کرد: امروز دو جبهه جهانی رودرروی هم قرار دارند جبهه تکاثر و جبهه کوثر. یک طرف تکاثر است که قدرت سیاسی، قدرت نظامی، قدرت اقتصادی، قدرت رسانه ای و همچنین یک نظام آپارتاید را در اختیار دارد و در مقابل ان جبهه کوثر یعنی فرهنگ مقاومت قرار گرفته است. نهایت آنچه که از جبهه تکاثر حاصل می شود یک هنرمند است به عنوان مثال شخصی مانند مایکل جکسون و آنچه که از دل جبهه کوثر به ثمر می نشیند شخصیتی است مانند سیدحسن نصرالله و شهدای مقاومت. این دو جبهه همواره در طول تاریخ با هم درگیر هستند و شما باید جبهه خود را مشخص کنید. توجه داشته باشید که نگاه جزیره ای به مسایل نداشته باشید و موضع شما در جبهه تکاثر کاملا مشخص باشد.

درباره ی qomi

همچنین ببینید

۷ تغییر در خبرگان تهران

۷ تغییر در خبرگان تهران

منتخب مجلس خبرگان رهبری از حوزه انتخابیه تهران مشخص شدند که از این میان ۷ …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *