خانه / سخنرانی، پیام ها و دیدارهای مردمی / حجت‌الاسلام والمسلمین محسن قمی در سومین همایش بررسی مسائل فرهنگی اجتماعی پناهندگان
سومین همایش بررسی مسائل فرهنگی اجتماعی پناهندگان
سومین همایش بررسی مسائل فرهنگی اجتماعی پناهندگان

حجت‌الاسلام والمسلمین محسن قمی در سومین همایش بررسی مسائل فرهنگی اجتماعی پناهندگان

معاون ارتباطات بین‌الملل دفتر مقام معظم رهبری گفت: تاکنون 3 هزار طلبه افغانستانی از حوزه‌های عملیه فارغ‌التحصیل شده‌اند و اکنون 15 هزار طلبه افغانستانی در حوزه‌ها و 370 هزار دانش‌آموز در مدارس در حال تحصیل هستند.


حجت‌الاسلام والمسلمین محسن قمی در سومین همایش بررسی مسائل فرهنگی اجتماعی پناهندگان که در سالن همایش غدیر مجتمع فرهنگی آموزشی یاوران مهدی(عج) برگزار شد، با تاکید بر اینکه برگزاری این همایش‌ها می‌تواند درک مناسبت‌تری از روابط میان ایران و افغانستان را به دنبال داشته باشد، اظهار کرد: در این همایش‌ها باید مشکلات فرهنگی و راهکارهای رفع این مشکلات مورد بررسی قرار گیرد.

وی با بیان اینکه مردم ایران اسلامی از مردم افغانستان به عنوان برادران دینی خود نام می‌کنند، عنوان کرد: نیروهای گروهک‌های تروریستی با مردم افغانستان ارتباطی ندارند، ملت ایران افغانستان را کشور ظلم‌ستیز می‌داند که مردان بسیاری را برای تقویت روحیه مقاومت خود از دست داده است.

معاون ارتباطات بین‌الملل دفتر مقام معظم رهبری از فعالیت گسترده نخبگان و متخصصان افغانستانی در نقاط مختلف دنیا یاد کرد و گفت: افغانستان اهمیت بسیاری دارد و به عنوان قلب آسیا مورد طمع استعمارگران بوده اما ملت این کشور اکنون برای حراست از عزت آماده فداکاری و مقابله با مستکبران است.

وی ارتباط انسان با خود، خداوند و اجتماع را از تاکیدات اسلام برشمرد و تصریح کرد: در میان ارتباط کشورهای منطقه، ایران و افغانستان ارتباطات بسیار نزدیکی دارند.

قمی ارتباط ایران و افغانستان را عمیق و دارای بعد تاریخی خواند و ادامه داد: ملت‌های ایران و افغانستان در دین اسلام، تاریخ مبارزه با ظلم و ستم، شخصیت‌های فرهنگی و زبان فارسی مشترک هستند و از نظر کمی، ارتباطات وسیعی میان این دو کشور وجود دارد و رفت و آمد مسئولان عالی‌رتبه به صورت گسترده انجام می‌شود.

وی یادآور شد: بر اساس گفته رهبر انقلاب اسلامی و امام خمینی(ره) پناهندگان افغانستانی اولاد جمهوری اسلامی هستند که با توجه به آیات قرآن کریم باید کرامت آنها حفظ شود، گفتمان کرامت گفتمان قرآنی است و رهبری در این راستا به دستگاه‌های مختلف اجرایی برای کرامت پناهندگان کشورهای مختلف بدون توجه به مذهب و نژاد آنها تاکید کرده‌اند.

معاون ارتباطات بین‌الملل دفتر مقام معظم رهبری با اشاره به حضور بیش از 3 میلیون مهاجر افغانستانی در ایران و تحصیل طلاب افغانستانی در حوزه‌های علمیه مطرح کرد: تاکنون 3 هزار طلبه افغانستانی در حوزه‌های عملیه فارغ‌التحصیل شده‌اند و اکنون 15 هزار طلبه در حوزه‌ها و 370 هزار دانش‌آموز در مدارس در حال تحصیل هستند.

وی خاطرنشان کرد: بر اساس ابلاغ وزارت آموزش و پرورش، فرزندان پناهندگان بدون مجوزی که خودشان مجوز زندگی در ایران اسلامی را ندارند می‌توانند در این کشور تحصیل کنند، این مصوبه حضور گسترده‌تر پناهندگان در ایران را به دنبال دارد.

وی با بیان اینکه فعالیت‌های تفرقه‌انگیز دشمن سبب ایجاد اختلاف میان کشورهای منطقه می‌شود، عنوان کرد: افرادی که به دنبال افزایش تولید مواد مخدر و تامین امنیت رژیم صهیونیستی هستند برای ایجاد اختلاف و تخریب روابط ایران و افغانستان تلاش می‌کنند، در صورتی که این روابط حق این دو کشور است و افراد مخالف این روابط به ملت دو کشور ظلم می‌کنند.

قمی بر تداوم و تخصصی کردن اجلاس‌های بررسی مسائل فرهنگی و اجتماعی پناهندگان تاکید کرد و گفت: اقامت طولانی مدت پناهندگان در یک کشور برخی از مشکلات و سختی‌ها را به دنبال دارد و اکنون نخبگان افغانستان باید برای رسیدن به راهکارهای مشخص برای رفع این مشکلات گام بردارند تا با تشویق آنها فارغ‌التحصیلان به سمت کشور افغانستان بازگردند.

وی حفظ وحدت داخلی افغانستان را یکی از راهکارهای پیشبرد اهداف اسلامی در این کشور دانست و عنوان کرد: مسئولان باید برای ساماندهی مسائل فرهنگی و اجتماعی پناهندگان تدابیری بیندیشند تا بتوانند در عرصه‌های فرهنگی و علمی بسترهای مناسبی را برای پناهندگان ایجاد کنند.

معاون ارتباطات بین‌الملل دفتر مقام معظم رهبری از افغانستان به عنوان گوشه‌ای از امت واحده اسلام یاد کرد و افزود: مسلمانان در پیچ تاریخی کنونی که بشریت در حال پوست‌انداختن و رسیدن به نوع جدیدی از مدیریت در عرصه بین‌المللی است باید به دنبال حفظ وحدت، مبارزه با افراط‌گرایی، تقویت ظرفیت‌ها و مبارزه با اعمال نادرستی که به نام اسلام انجام می‌شود، باشند.

وی از فعالیت گفتمان لیبرالیسم غربی در منطقه یاد کرد و ادامه داد: طبق نامه رهبر انقلاب اسلامی، اوج این گفتمان در عرصه‌های فرهنگی خشونت و ناهنجاری‌های فرهنگی است؛ فرهنگ غربی با خشونت و ناهنجاری‌های فرهنگی آمیخته شده است.

وی مقاومت اسلامی و وهابیت تکفیری را دیگر گفتمان‌های موجود در منطقه دانست و مطرح کرد: اوج تفکر وهابیت داعش می‌شود؛ اکنون در جهان غرب طوفانی برای حمایت از عربستان وجود دارد، زیرا این کشور از گروه‌های مختلف افراطی و تروریستی حمایت می‌کند.

قمی پیشتازی عربستان در ائتلاف علیه تروریسم را خنده‌دار خواند و تصریح کرد: اعدام آیت‌الله نمر باقرالنمر و تروریست خواندن وی یکی دیگر از اشتباهات عربستان بود که مسلمانان بسیاری را خشمگین کرده است.

وی پیشرفت‌های علمی، پیروی از رهبری واحد و رسیدن به اقتصاد مقاومتی را ویژگی‌های گفتمان مقاومت اسلامی دانست و گفت: مذاکرات هسته‌ای ثابت کرد ایران اسلامی با قدرت خود می‌تواند پنج قدرت بزرگ دنیا را مجبور کند تا خواسته‌های ملت ایران را قبول کنند.

معاون ارتباطات بین‌الملل دفتر مقام معظم رهبری ورود به صادرات هسته‌ای را یکی از دستاوردهای مذاکرات برشمرد و اظهار کرد: تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای می‌تواند به خود ببالد که با پشتیبانی ملت و استفاده از رهنمودهای رهبری مسیر جدیدی را در عرصه بین‌الملل آغاز کرده است.

وی ادامه داد: علمای افغانستان با جهان خارج ارتباط بسیاری دارند به همین علت باید نقاط نفوذ را شناخته و افغانستان را از نفود دشمنان حفظ کنند.

خبرگزاری میزان

درباره ی qomi

همچنین ببینید

آیت الله دکتر محسن قمی در نطق انتخاباتی خود که روز چهارشنبه از شبکه استانی تهران

آیت الله دکتر محسن قمی در نطق انتخاباتی خود از شبکه استانی تهران

آیت الله دکتر محسن قمی با بیان اینکه ترجمان عملی و عینی این دو مساله …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *