خانه / در رسانه ها / حجت‌الاسلام والمسلمین محسن قمی: دشمن از طریق اقتصاد به‌دنبال نفوذ به ایران است
دشمن از طریق اقتصاد به‌دنبال نفوذ به ایران است
دشمن از طریق اقتصاد به‌دنبال نفوذ به ایران است

حجت‌الاسلام والمسلمین محسن قمی: دشمن از طریق اقتصاد به‌دنبال نفوذ به ایران است

حجت‌الاسلام والمسلمین محسن قمی در نشست شورای مرکزی دبیرخانه توسعه علم و فناوری کشورهای اسلامی که با حضور جمعی از کارآفرینان و فعالان اقتصادی کشور برگزار شده بود با اعلام این مطلب اظهار کرد: این شورا در سه عرصه فناوری، کارآفرینی و اقتصاد فعال است که در واقع این سه بخش بر هم تنیده هستند.

وی خاطرنشان کرد: در هر جامعه‌ای نخبگان هستند که جامعه را می‌سازند و دانشمندان هر کشور تصویری را از جهان ارائه می‌دهند و آینده را می‌سازند.

معاون بین‌الملل مقام معظم رهبری ادامه داد: درکی که این شورا داشته درست است و مسئله علم و کارآفرینی که از طریق اتحاد بین شما و همچنین کشورهای اسلامی دنبال می‌شود در واقع به همان اندازه اهمیت دارد که نخبگان هر جامعه اهمیت دارند.

حجت‌الاسلام والمسلمین قمی با بیان اینکه در سال 80 برای اولین بار مقام معظم رهبری از جنبش نرم‌افزاری صحبت کردند، گفت: ما کنار دیپلماسی، علم و فناوری می‌خواهیم که بخش خصوصی می‌تواند به آن ورود پیدا کند. همچنین از طریق صدور علم و فناوری می‌توان موقعیت و اعتبار بین‌المللی خود را افزایش داده و برای کشور ثروت بیافرینیم.

وی تصریح کرد: از دیپلماسی فناوری هم برای رشد فناوری‌ها می‌توان استفاده کرد و هم از آن برای انتقال علم و تکنولوژی به کشور بهره برد.

معاون بین‌الملل مقام معظم رهبری یادآور شد: هدف بعدی علم و فناوری این است که از رشد فناوری و تکنولوژی برای کمک کردن به نیروها و دولتی‌هایی که با ما همسو هستند استفاده و از این طریق افراد را به‌سمت خود جذب کنیم.

حجت‌الاسلام قمی با اشاره به ایجاد نهضت تراکتور در بولیوی تأکید کرد: در مقطعی آمریکا به این کشور تراکتور نمی‌فروخت اما تراکتورسازی تبریز ایران به این کشور تراکتور فروخت که همین امر باعث جذب آنها به ایران شد.

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به لزوم تأکید آموزش‌های فنی و حرفه‌ای به سایر کشورها از جمله آفریقا، گفت: ما می‌توانیم از این طریق بخشی از مدیران سایر کشورها را آموزش دهیم تا آنها نیز طرفدار جمهوری اسلامی ایران شوند.

معاون بین‌الملل مقام معظم رهبری ابراز کرد: با کمک علم و فناوری و توسعه دانشگاه‌های ایران باید در سایر کشورها زمینه‌های مختلفی برای فعالیت ایجاد کنیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین قمی تأکید کرد: با وجود اینکه در کشورهای دیگر ازجمله آمریکای لاتین و کشورهای عربی سایر دانشگاه‌ها نیز وجود دارد اما ما با تأسیس دانشگاه‌های خود توانسته‌ایم خانواده‌هایی که می‌خواهند بچه‌های خود را در محیط‌های مذهبی آموزش دهند جذب کنیم که یکی از نمونه‌های آن در کشور امارات است.

وی تصریح کرد: کشور ما مملو از استعدادهای انباشته شده است که هر کدام می‌تـواند حرکت جهانی و بین‌المللی را اداره کند.

معاون بین‌الملل مقام معظم رهبری یادآور شد: پیشرفت‌هایی را که در اختیار ما است، می‌توانیم در اختیار کشورهایی که علاقه‌مند به ایران هستند قرار دهیم و در این زمینه صدور تکنولوژی داشته باشیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین قمی با بیان “بنده به یاد دارم که رئیس جمهور سابق ایران در نشستی فناوری هسته‌ای ایران را متعلق به تمام کشورهای مستضعف دانست” گفت: این ادبیات می‌تواند زمینه‌ای برای گسترش فعالیت‌‌های ما به وجود آورد.

وی یادآور شد: در کشور ما مقام معظم رهبری بر اهمیت بخش خصوصی و فعالیت آنها در بخش علم و فناوری تأکید دارند و ایشان خود در این زمینه وقوف کامل دارند و مرتباً فعالان اقتصادی این بخش را تشویق می‌کنند.

معاون بین‌الملل مقام معظم رهبری با اشاره به خاطره‌ای از وزیر علوم سابق ایران گفت: بنده در نشستی با آقای معین حضور داشتم و از ایشان سؤال کردم: “به‌نظر شما جایگاه علم و فناوری را در کشور چه‌کسی بهتر از همه درک می‌کند؟” و ایشان به‌طور قاطع پاسخ دادند که مقام معظم رهبری بهترین فردی است که جایگاه علم و فناوری و دانش کشور و وضعیت آن در آینده را تشخیص می‌دهند.

حجت‌الاسلام والمسلمین قمی در ادامه به قدرت موشکی ایران تأکید کرد: یکی از عناصری که 1+5 را مجبور به مذاکره کرد و آقای جان کری را 16 روز با پای لنگ در ژنو نگه داشت قدرت موشکی ما بود که از علم و فناوری ناشی می‌شود.

وی اضافه کرد: نهادهای تازه‌تأسیسی نیز مانند این شورا باید بر فعالیت‌های خود ممارست داشته باشند و با دقت کافی به فعالیت‌های خود ادامه دهند.

معاون بین‌الملل مقام معظم رهبری گفت: ممکن است که مدیرانی باشند که با شما همکاری نکنند و یا شما را رقیب خود بدانند اما این نباید موجب دلسرد شدن شما و عقب‌نشینی شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین قمی با ابراز “بعد از توافق هسته‌ای دو دیدگاه نسبت به کشور ما وجود دارد” گفت: دسته اول کشور ایران را همانند بازار 80 میلیون نفری می‌داند که می‌شود به آن نفوذ کرد و محصولات تولیدی خود را از این طریق عرضه کرد اما در این میان برخی از دشمنان نیز به‌دنبال ایجاد جای پا برای خود و ایجاد وابستگی از این طریق و ارتباط پشت‌پرده با افراد معلوم‌الحال هستند.

وی یادآور شد: این دسته از افراد از طریق زمینه‌ای که بعد از توافق هسته‌ای ایجاد شده می‌خواهند کاری که در 35 سال و در زمان محاصره اقتصادی نتوانسته‌اند انجام دهند الآن می‌خواهند از طریق زمینه‌‌ای که بعد از توافق هسته‌ای شده اجرا کنند.

* آنهایی که به‌سمت مصرف‌گرایی رفتند، نابود شدند

معاون بین‌الملل مقام معظم رهبری تأکید کرد: در این میان برخی از افراد برای این وضعیت دست می‌زنند و هورا می‌کشند و می‌گویند: “مشکلات ما حل شد” اما آنهایی که به‌سمت وابستگی و مصرف رفتند، نابود شدند.

* با آپارتاید علم و فناوری در دنیا باید مبارزه کرد

قمی متذکر شد: اقتصاد مقاومتی یعنی اینکه ما درک درستی از شرایط داشته باشیم و اهداف دشمنان را بشناسیم.

وی با اشاره به تفکرات مقامات آمریکایی درباره ایران گفت: برخی از مقامات آمریکایی می‌گویند: “ما آمده بودیم که ایران را به زانو دربیاوریم، اما شما به ایران قدرت دادید و دلارهای آنها را بازگرداندید”، اما بخش دوم به بخش اول می‌گوید: “ما در هدف با شما موافقیم اما در تاکتیک مخالف، ما نیز نمی‌خواستیم یک پیچ در نیروگاه ایران بماند و ما هم می‌خواهیم ایران را از بین ببریم”.

معاون بین‌الملل مقام معظم رهبری یادآور شد: مذاکره هسته‌ای بخشی از پازلی است که آنها دنبال می‌کنند و ما باید این تهدیدها را به فرصت تبدیل کنیم که در واقع کار شما در این راستا است و رشد علم و فناوری و تغییر رویه از جزوه‌نویسی به تولید و صنعت همین هوشیاری مورد نظر است.

قمی خاطرنشان کرد: آمریکا به‌دنبال نفوذ در منطقه و تضعیف جایگاه منطقه‌ای ما است که ما با علم و فناوری می‌توانیم پایگاه منطقه‌ای خود را بهبود دهیم.

وی با بیان اینکه با آپارتاید علم و فناوری در دنیا باید برخورد شود، گفت: حضرت آقا از مجموعه‌های شخصی که به‌دنبال کارهای بزرگ هستند حمایت می‌کند.

معاون بین‌الملل مقام معظم رهبری در پایان تأکید کرد: بخش خصوصی باید در عرصه‌های فرهنگی، اقتصادی، دینی، علم و فناوری حضور داشته و کشور راهگشا باشد.

www.tasnimnews.ir

درباره ی qomi

همچنین ببینید

۷ تغییر در خبرگان تهران

۷ تغییر در خبرگان تهران

منتخب مجلس خبرگان رهبری از حوزه انتخابیه تهران مشخص شدند که از این میان ۷ …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *