خانه / در رسانه ها / دین نباید ابزار قدرت یا عامل تشویق و توبیخ باشد
دین نباید ابزار قدرت یا عامل تشویق و توبیخ باشد
دین نباید ابزار قدرت یا عامل تشویق و توبیخ باشد

دین نباید ابزار قدرت یا عامل تشویق و توبیخ باشد

آیت الله دکتر محسن قمی معاون ارتباطات بین‌الملل دفتر مقام معظم رهبری در همایش « وحدت حوزه و دانشگاه» که صبح امروز در سالن شهدای جهاد علمی وزارت علوم برگزار شد، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای انقلاب و اسلام، از رفتاری که با شیخ زکزاکی رهبر شیعیان نیجریه و مسلمانان این کشور می‌شود، انتقاد کرد.

وی در ادامه ضمن اشاره به چالش‌های بین حوزه و دانشگاه در زمان مشروطیت تاکنون گفت: ریشه چالش‌های بین حوزه و دانشگاه از نظر سیاسی و اجتماعی به زمان مشروطه برمی‌گردد. ریشه‌ روابط وحدت‌گونه بین حوزه و دانشگاه نیز در حوزه‌های فرهنگی، سیاسی و عاطفی هم در دوران انقلاب اسلامی است.
دکتر قمی در ادامه با اشاره به تاکیدات امام(ره) در دوره‌های مختلف در رابطه با وحدت حوزه و دانشگاه، افزود: مقام معظم رهبری نیز همواره به وحدت حوزه و دانشگاه تاکید داشته‌اند. در چهاردهم خرداد در حرم مطهر امام خمینی (ره) نیز فرمودند که نسبت به دیدگاه‌ها و نظرات امام خمینی(ره) سخنان زیادی مطرح شده است اما وحدت حوزه و دانشگاه یک اصل غیر قابل انکار است و این مسئله از اهمیت بالایی برخوردار است.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: امام (ره) در سال 1346 در پیامی که به اتحادیه دانشجویان ایرانی در اروپا ارسال کردند از پیوستگی و وحدت دانشجویان و روحانیون ابراز مسرت کردند. همچنین ایشان در سال 1359 در سالروز شهادت شهید مفتح، در دیدار با تعدادی از دانشجویان و طلاب اظهار کردند اینکه در این مجلس دانشجویان و طلاب کنار هم نشسته‌اند، مساله‌ای شورانگیز است.
دکتر قمی گفت: هنگامی که رهبر در زمینه وحدت حوزه و دانشگاه سخن می‌گویند منظورشان از این وحدت، وحدت در هدف است.
وی افزود: وحدت حوزه و دانشگاه باید برای خدمت به ملت صورت گیرد. وحدت حوزه و دانشگاه حق طبیعی مردم است و کسی که به این وحدت آسیب می‌زند به مردم ظلم کرده است. وحدت حوزه و دانشگاه جزو عوامل پیروزی انقلاب اسلامی و تداوم انقلاب نیز است.
معاون ارتباطات بین‌الملل دفتر مقام معظم رهبری در ادامه تعداد دانشجویان در ابتدای پیروزی انقلاب را با امروز مقایسه کرد و اظهارداشت: در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تعداد دانشجویان زیر 200 هزار نفر بود اما امروز این تعداد به 4 میلیون و 500 هزار نفر رسیده‌است.
وی گفت: در آن زمان دانشگاه‌ها نقش جدی در فرهنگ توده مردم نداشتند، اما این نقش هم در ایران و هم در مجامع بین‌المللی به تدریج تغییر کرد و امروز وظیفه دانشگاه فقط تربیت نخبگان نیست.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی اضافه کرد: در گذشته رابطه دانشگاه‌ها با فرهنگ عمومی تنگاتنگ نبود اما فرهنگ عمومی از دانشگاه‌ها مطالبه کرد و سهم خود را از دانشگاه‌ها که استقرار روحایت در دانشگاه‌ها، ارائه دروس مدارس و تاسیس مساجد در دانشگاه‌ها بود خواست و این کار هم انجام شد لیکن این ارتباط بصورت مکانیکی بود.
وی تصریح کرد: وقتی به تدریج متوجه شدند این ارتباط کفایت نمی‌کند در مرحله دوم مساله اسلامی شدن علوم با تاکید بر علوم اسلامی مطرح شد. البته در این عرصه مقاومت‌هایی هم صورت گرفت.
معاون ارتباطات بین‌الملل دفتر مقام معظم رهبری در ادامه افزود: گرایش به دین و اخلاق در مراکز تحقیقاتی در سطح دنیا افزایش پیدا کرده است و این موضوع به این دلیل است که سوءاستفاده از علم و تکنولوژی افزایش پیدا کرده و آزمایشگاه‌ها توانایی ندارند به سوالات بنیادین که باید از دین پرسیده شود، پاسخ دهند.
نماینده سابق مقام معظم رهبری در دانشگاهها گفت: عده‌ای می‌گویند دین نباید حکومتی شود، این حرف هم درست است و هم غلط. دین نباید ابزار قدرت یا عامل تشویق و توبیخ باشد از این جهت درست است ولی حکومت وظیفه دارد کاری کند که افراد با اختیار خود به دین سوق پیدا کنند.
وی گفت: معاونت‌های فرهنگی نیز وظیفه دارند شرایط را برای دانشجویانی که می‌خواهند به سمت دین سوق پیدا کنند، فراهم کنند و بجای اینکه برای دانشجویان کار فرهنگی انجام دهند، کاری کنند که دانشجویان خودشان کار فرهنگی انجام دهند.
دکتر قمی در خاتمه گفت: معاونان فرهنگی در مسائل فرهنگی باید بیشتر به رفتارهای مسئولیت‌زا توجه کنند و کمتر به رفتارهای محدودیت‌زا. باید در کارهای فرهنگی توجه ایجاد کنیم و در انجام کارهای فرهنگی صبر داشته باشیم.

درباره ی qomi

همچنین ببینید

۷ تغییر در خبرگان تهران

۷ تغییر در خبرگان تهران

منتخب مجلس خبرگان رهبری از حوزه انتخابیه تهران مشخص شدند که از این میان ۷ …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *